+90 534 234 07 50 Bize Ulaşın

Makaleler

Kast ve Taksir Hakkında Yargıtay Kararları

6 Mart 2018 — Gözde Dolan Erzurumlu

Değerli Okuyucumuz,

Bu yazımızda Yargıtay’ın Kast ve Taksir hususlarında vermiş olduğu önemli kararları inceleyeceğiz. ( Kast ve Taksir hakkında genel değerlendirmelerimizi  içeren  “ Ceza Hukukunda Kast ve Taksir ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.) Kast ve Taksir Hakkında Yargıtay Kararları :

  • Neticenin öngörülebilirliği;

Yargıtay 12. Ceza Dairesi 2011/4878 E. 2011/1530 sayılı kararında, intihar etmek için hızla kendisini gelen aracın altına atan şahsın kendini öldürmek amacıyla hareket ettiği, dolayısıyla sürücünün şahsın yaralanabileceğini önceden öngörememesinin mümkün olmadığını belirtmektedir. Yargıtay anılan kararda taksirin “neticenin öngörülebilir olması “unsurunun gerçekleşmediği kanaatine varmıştır.

  • Hayatın olağan akışına aykırılık;

Yargıtay 9. Ceza Dairesi 05.07.2004  Tarih 2796/3671 sayılı kararında, meydana gelen ölüm olayının hayatın olağan akışına aykırı bir şekilde gerçekleştiğine değinmiş, bu nedenle neticenin öngörülemez olduğu kanaatine varmıştır.

“3 küçük çocuk sahibi olan ve yaşadığı köyde hayvancılıkla uğraşan sanığın evinin önünde 2,5 yaşındaki çocuğuna bağlı haldeki atın tepmesi sonucu meydana gelen ölüm olayında kazanın hayatın doğal akışına uymayan ender ve öngörülmez nitelikte olması, olay sırasında ahırda hayvanları ile uğraşması gibi etkenler de göz önüne alındığında, kusur yüklenmesi olanağı bulunmadığına”  Denmektedir.

  • Neticeyi engelleyecek tüm önlemlerin alınmış olması;

Yargıtay 9. Ceza Dairesi 08.02.2007 Tarih 2006/5924 2007/875 sayılı kararında, gerekli tüm önlemler alındığı halde gerçekleşen netice bakımından sanığa kusur izafe edilemeyeceği değerlendirmesini yapmaktadır.

“Olay tarihinde 9 yaşında olan A.K’nın 1.50 cm yükseklikte duvarlarla çevrili, demir kapı ile kapatılmış bahçeye girerek burada bulunan havuza düşerek ölmesi şeklinde gerçekleşen olayda, sanığın alabileceği başkaca bir önlem olmadığı bu nedenle de kusur izafe edilemeyeceği gözetilmeden atılı suçtan beraati yerine yazılı gerekçelerle mahkumiyetine karar verilmesi yasaya aykırıdır.”

  • Bilme ve İsteme Unsurunda Eksiklik;

Yargıtay 6. Ceza Dairesi 01.04.1992-E, 229-806  sayılı kararında, ortak mal niteliğindeki, bakımını yapmış oldukları ağaçların meyvelerinden kabul edilebilir bir miktar alan sanıkların hırsızlık kastı ile hareket etmedikleri kanaatine varmışlardır.

Kararda;

 “Dere yatağında kendiliğinden oluşan ve köy ortak malı olan ceviz ağaçlarının bakımını yaptıkları anlaşılan sanıkların, ağaçlarda hakları oldukları düşüncesiyle, bir miktar cevizi götürmekten ibaret eylemlerinde hırsızlık kastı bulunmadığından…” Denmektedir.

Ceza Hukuku konusundaki diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayınız.

Kast ve Taksir hakkında daha detaylı bilgi almak için ofisimizi arayabilirsiniz.

İletişim bilgileri için lütfen tıklayınız.

Bu İçeriği Paylaşın

İlgili Başlıklar

Aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir.

Sosyal Medyadan Hakaret ve Tehdit

Sosyal Medyadan Hakaret ve Tehdit

Tümünü Listele
Ceza Hukukunda Kast ve Taksir

Ceza Hukukunda Kast ve Taksir

Tümünü Listele
Uyuşturucu Madde Kullanma Suçu

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçu

Tümünü Listele
Ceza kanununda cinsel taciz suçu

Ceza kanununda cinsel taciz suçu

Tümünü Listele
Makul Sürede Yargılanma Hakkı

Makul Sürede Yargılanma Hakkı

Tümünü Listele
DANIŞTAY (GÜNCEL) HESAP İŞLETİM ÜCRETİ KARARI

DANIŞTAY (GÜNCEL) HESAP İŞLETİM ÜCRETİ KARARI

Tümünü Listele
Kaybolan Çiçekler Tv Programı

Kaybolan Çiçekler Tv Programı

Tümünü Listele
Davadan Feragat Etmek Mümkün müdür?

Davadan Feragat Etmek Mümkün müdür?

Tümünü Listele

Kategori

Ceza Hukuku