+90 534 234 07 50 Bize Ulaşın

Makaleler

Uzlaşmalı Mıyım? Uzlaştırmanın Faydası Nedir?

13 Şubat 2018 — Gözde Dolan Erzurumlu

Uzlaştırma, soruşturma veya kovuşturma evresinde taraflar arasında anlaşma zemini oluşturan, yasayla öngörülmüş bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir.

Uzlaştırma ile taraflar, yargılamanın külfetlerinden kurtularak çeşitli yararlar elde edebilmektedir. Uzlaştırma, farklı menfaatlere sahip kimselerin yararlarını birbirlerine yaklaştırarak, aralarında anlaşma sağlayabilen bir yöntem olarak taraflarca tercih edilebilmektedir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, uzlaştırma hukukumuzda, uzlaşma adı altında son düzenlemelerden önce de yer almaktaydı. Ancak; kurumun çerçevesinin genişletilmesi ve daha somut ve işlerliği olan bir prosedürün öngörülmesi uzlaştırmayla ilgili soruları önümüze getirmiş, eksi ve artı yönleri ile uzlaştırma tartışmalara dahil olmuştur.

6763 sayılı yasa ile yapılan değişiklik öncesinde uzlaşma yine ceza yasasının öngördüğü bir kurumdu. Ancak bu geleneksel yöntemde uzlaştırma, ifade alma işlemi sırasında taraflara matbu bir soru sorulması biçiminde gerçekleşiyordu. Bu yöntemde taraflar, henüz uzlaşmanın sonuçlarını bilmediklerinden genellikle olumsuz yanıt veriyor ve uzlaşmıyorlardı. Özetle, yapılan değişiklikler öncesinde uzlaşma etkilerini sık göremediğimiz, matbu biçimde uygulanan bir prosedürden ibaretti. Yapılan değişiklikler ile “uzlaştırma” adını alan kurum Ceza Hukuku’nda daha somut ve uygulanabilir bir hal almıştır.

Uzlaştırma kurumu, mağdursanız zararınızın giderilmesini, şüpheliyseniz ceza almaktan kurtulmanızı sağlayabilir. Ayrıca uzlaştırma, tarafları yargılama giderleri ve külfetinden de kurtarabilecektir.

Yasada yapılan değişiklikleri dikkate alarak uzlaştırma yönteminin etkilerini aşağıda sizler için derledik:

 • Uzlaşma, usule uygun gerçekleşmesi halinde yargılama gideri ve yargılamanın neden olabileceği külfetlerden kurtulmanızı sağlar.
 • Uzlaşma halinde, suçtan zarar görenin zararının giderilmesi mümkündür.
 • Uzlaşma teklifini kabul eden taraflar uzlaşmak zorunda değildir. Uzlaşma sağlanana dek uzlaşmama hakları vardır. Uzlaşmama taraflar için herhangi bir hak kaybına neden olmaz.
 • Uzlaşma gerçekleşmişse; uzlaşma adli sicile kaydedilmez.
 • Uzlaşma teklifinde bulunulması ya da teklifin kabul edilmesi, soruşturma sonucu suça ilişkin delillerin toplanmasına ve koruma tedbirlerinin uygulanmasına engel olmaz.
 •  
 • Uzlaşmada şüphelinin zarar görenin zararını gidermek üzere gerçekleştireceği edimi için ileri bir tarih kararlaştırılmış ise; veya edimin ifası süreklilik arz ediyorsa şüpheli hakkında kamu davası açılmasının ertelenmesine karar verilir. Şüpheli uzlaştırma gereklerini yerine getirmezse hakkında kamu davası açılır.
 • Şüpheli zararı derhal gidermişse, hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilir.
 • Uzlaşmanın sağlanması halinde soruşturma konusu suçla ilgili tazminat davası açılması mümkün değildir. Açılmış bir tazminat davası var ise; bu davadan feragat edilmiş sayılır.
 • Uzlaştırma müzakereleri gizlidir. Müzakereye Şüpheli, suçtan zarar gören, mağdur ile kanuni temsilcileri, müdafii ve vekil katılabilir. Müzakerelere taraflar ya da temsilcileri katılmaz ise; uzlaşma kabul edilmemiş sayılır.
 • Uzlaştırma müzakereleri sırasında yapılan açıklamalar herhangi bir soruşturma, kovuşturma ya da davada delil olarak kullanılmaz.

Ceza Hukuku konusundaki diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayınız.

Uzlaşma Konusunda Daha Detaylı Bilgi Almak veya Dava Açmak İçin Ofisimizi Arayabilirsiniz.

İletişim bilgileri için lütfen tıklayınız.

Bu İçeriği Paylaşın

İlgili Başlıklar

Aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir.

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçu – Erteleme ve Etkin Pişmanlık Halleri

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçu – Erteleme ve Etkin Pişmanlık Halleri

Tümünü Listele
Mal ayrılığı katkı payı istenir mi?

Mal ayrılığı katkı payı istenir mi?

Tümünü Listele
Çocuğu Fuhuşa Teşvik Etme Suçu

Çocuğu Fuhuşa Teşvik Etme Suçu

Tümünü Listele
DANIŞTAY (GÜNCEL) HESAP İŞLETİM ÜCRETİ KARARI

DANIŞTAY (GÜNCEL) HESAP İŞLETİM ÜCRETİ KARARI

Tümünü Listele
KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİNİ OLUŞTURAN SOMUT DELİL

KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİNİ OLUŞTURAN SOMUT DELİL

Tümünü Listele
Cinsel Taciz Suçu

Cinsel Taciz Suçu

Tümünü Listele
Sosyal Medyadan Hakaret ve Tehdit

Sosyal Medyadan Hakaret ve Tehdit

Tümünü Listele
ZAMANAŞIMI SÜRESİ

ZAMANAŞIMI SÜRESİ

Tümünü Listele

Kategori

Ceza Hukuku