+90 534 234 07 50 Bize Ulaşın

Makaleler

BOŞANMA DAVALARINDA TANIK DELiLi VE ÖNEMİ

6 Ağustos 2018 — Gözde Dolan Erzurumlu

Bilindiği üzere boşanma davalarında, tarafların özel yaşamına dair birçok ayrıntı tartışılmakta, yaşanan vakıalar araştırılarak evlilik birliğinin temelinden sarsılıp sarsılmadığı tartışılmaktadır. Boşanma davalarında taraflar arasında yaşananlar kadar, yaşanan olayların ispatı da büyük önem taşır. Peki taraflar arasında geçen olaylar nasıl ispatlanacaktır? Boşanma Davalarında Tanık Delili bu noktada önem kazanmaktadır.

Boşanmaya temel olan vakıalar çoğunlukla kişilerin ev yaşamında, özel alanlarında, sözlü iletişim sırasında yaşanır. Bu durum yaşanan olayların ispatını zorlaştırır. Boşanmak isteyen taraflar yazılı bir delil bulmakta, olayları ispat etmekte zorlanırlar. Elbette internet yazışmaları, darp raporları, kredi ekstreleri ve benzer somut deliller boşanmaya ilişkin vakıaları ispatlayabilir. Ancak; eşlerden biri diğerinin kendisine sürekli hakaret ettiğini iddia ediyorsa ya da bir eş diğerinin evin ihtiyaçlarıyla ilgilenmediğini iddia ediyorsa ispat nasıl yapılacaktır?

Boşanma Davalarında Tanık Delili nin Önemi

Başkaca bir somut delil olmadığı ya da var olan delillerin desteklenmesi gerektiği hallerde “ tanık delili ” kurtarıcıdır. Eşler arasında yaşananları bilen doğrudan şahit olan kişilerin beyanları davanın seyrini belirleyebilir.
Tanıkların seçiminde boşanma davasına konu olan olaylara doğrudan şahit mümkünse tarafsız olduğu kanısı uyandıracak kişilerin seçilmesi önemlidir. Tanıklar mahkeme huzurunda doğrudan şahit oldukları olayları net bir biçimde anlatmalı ve açıklamalıdır. Başkaca yeterli bir delil bulunmayan ve tanık delilinin de güçsüz kaldığı boşanma davaları taraflar açısından olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2013/69 E. 2013/1427 K. 02.10.2013 Tarihli Kararında tanık beyanlarını yetersiz görmüş ve yerel mahkemece verilen davanın ve boşanmanın kabulü yönündeki kararı bozmuştur:
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2013/69 E. 2013/1427 K. 02.10.2013 Tarihli Kararı ilgili kısmı :
“Hukuk Genel Kurulu önüne gelen uyuşmazlık; ortak hayatı sürdürmelerinin eşlerden beklenmeyecek derecede evlilik birliğinin temelinden sarsıldığının tanık anlatımları ile ispatlanıp ispatlanmadığı noktasında toplanmaktadır.

Yerel mahkemece dinlenen davacı tanıkları arasında en somut anlatımda bulunan B..S..ifadesinde; “Onur benim arkadaşımdır. Düğünlerine gelemedim ancak düğünden 2-3 ay sonra eşim ile birlikte evlerini ziyarete geldik. Evlerinde kalmayı da düşünüyorduk. Eve geldiğimde Onur’un mutsuz olduğunu gördüm. Bir ara davalı mutfaktayken Onur’da yanına gitti. Bir homurdanma sesi ve onunla birlikte bir tabağın kırılma sesini duyunca mutfağa doğru yöneldim, lavabonun yerini sordum, bu arada davalının Onur’a hitaben ‘bıktım senin misafirlerinden Allah belanı versin’ şeklinde hitap ettiğini duydum, bunun üzerine yarım saat kadar oturduktan sonra kalkıp gittik…” şeklinde anlatımda bulunmuş; tanık olarak dinlenen davacının annesi, yaşanan olayları oğlunun kendisine anlattığını, “kendisinin iki taraf arasında yaşanan olaylara şahit olmadığını” beyan etmiş, diğer davalı tanığı ise; “…evlerine bir kez gittiğimde evde gerginlik huzursuzluk olduğunu gördüm” şeklinde anlatımda bulunmuş olup, davalı tanıkları da beyanlarında, taraflar arasında herhangi bir tartışma ortamınına şahit olmadıklarını ifade etmişlerdir.

Bu itibarla, tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere ve özellikle tanık B..S..tarafından anlatılan olaydan sonra evlilik birliğinin taraflarca devam ettirilmiş olmasına göre, Hukuk Genel Kurulu’nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır.
Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.”

Boşanma Konusundaki Tüm Makalelerimiz için lütfen Tıklayınız.

Daha detaylı bilgi almak veya boşanma davası açmak için ofisimizi arayabilirsiniz. 

İletişim bilgileri için lütfen tıklayınız.

Bu İçeriği Paylaşın

İlgili Başlıklar

Aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir.

Misafire İyi Davranmamak Boşanma Sebebi mi?

Misafire İyi Davranmamak Boşanma Sebebi mi?

Tümünü Listele
Anlaşmalı Boşanma Davasını Kim Açmalıdır

Anlaşmalı Boşanma Davasını Kim Açmalıdır

Tümünü Listele
Anlaşmalı Boşanmak İstiyoruz Ancak Duruşmaya Katılmak İstemiyoruz

Anlaşmalı Boşanmak İstiyoruz Ancak Duruşmaya Katılmak İstemiyoruz

Tümünü Listele
Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Tümünü Listele
Soybağının Reddi Davası

Soybağının Reddi Davası

Tümünü Listele
İnternet Bağımlılığı Boşanma Nedeni Midir

İnternet Bağımlılığı Boşanma Nedeni Midir

Tümünü Listele
Örnek Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Örnek Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Tümünü Listele
ANLAŞMALI BOŞANMA KARARI ŞARTA BAĞLI OLARAK VERİLEBİLİR Mİ?

ANLAŞMALI BOŞANMA KARARI ŞARTA BAĞLI OLARAK VERİLEBİLİR Mİ?

Tümünü Listele