+90 534 234 07 50 Bize Ulaşın

Ceza Hukuku

Ceza Hukuku

Liberty Hukuk Bürosu olarak Ceza Davaları, uzmanlık alanlarımızdan birisidir. Ceza Avukatı arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız ceza davaları hakkında sıkça sorulan soruları ve Ceza Avukatı tarafından Ceza Davaları hakkında yazmış olduğumuz makaleleri aşağıda bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz konu ile ilgili makelenin yanı sıra sitemizin videolar bölümünden veya YOUTUBE kanalımızdan  bilgilendirme videolarımıza ulaşabilirsiniz.  Uzman Ceza Avukatı arıyorum diyorsanız lütfen ofisimizle iletişime geçiniz. Ceza Davalarında konusunda uzman Ceza Avukatı ile çalışmak size bir çok avantaj sağlayacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Ceza davası nasıl açılır, cezai yargılama nasıl başlar?

Ceza yargılaması soruşturma aşaması ile başlamaktadır. Soruşturma aşaması Cumhuriyet Savcısının ve kolluk kuvvetlerinin ilgili şikayet yahut suç duyurusu üzerine delil toplama, araştırma, isnad edilen hukuka aykırı fiil ile suçu işlediği iddia edilen fail ile aradaki illiyet bağının var olup olmadığının araştırılmasını kapsamaktadır.

Soruşturma aşaması ise şikayete tabi suçlar yahut re’sen araştırılacak suçlar bakımından farklılık göstermektedir. Şikayete tabi suçlarda 6 aylık zaman aşımı bulunmaktadır. Bu süre içerisinde suçtan zarar görenin polis, jandarma gibi kolluk kuvvetleri yahut Cumhuriyet Savcılığı aracılığıyla şikayetçi olduğunu bildirmemesi durumunda söz konusu şikayet süresi dolduğundan işlendiği beyan edilen suç kovuşturulamaz hale gelmektedir. Suç duyurusu ise ihbar anlamına gelmekle birlikte mağdur yahut 3. kişilerce de yapılabilmektedir.

Cumhuriyet Savcısı şikayet yahut suç durusu ile başlayan soruşturma aşamasını yürütmektedir. Bu bağlamda delillere adli bakımdan astı konumunda bulunan kolluk ile erişir, araştırmaları tamamlar ve hukuka uygun talep ve isteklerin araştırılması için ilgili kurum ve kuruluşlardan bilgi talep edebilir, işlem yapılması talimatını verebilir.

Cumhuriyet savcısının adli olayın soruşturması ile ilgili delilleri toplaması durumunda iddianame düzenlemesi gerekmektedir. Düzenlenen iddianame görevli ve yetkili ceza mahkemesine tevdii edilir. Ceza mahkemesinin söz konusu iddianameyi Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca incelemesi gerekmektedir. İnceleme sonucunda on beş günlük süre içerisinde iddianame kabul edilir yahut eksikliklerin tamamlanması için Cumhuriyet Savcılığına geri iade edilir. Eksikliklerin tamamlanması ile iddianame kabul edilir ve ceza davası açılmış olur. Aradaki inceleme süresinde ise ceza davası teknik olarak açılmamış sayılmaktadır. Diğer bir deyişle ceza davası(kovuşturma aşaması) iddianamenin kabulü ile başlamaktadır.

Cumhuriyet Savcısı iddianame düzenlemeksizin soruşturma aşamasında kovuşturmaya yer olmadığına karar verebilmektedir. Bu durumda toplanan deliller ve yürütülen soruşturma neticesinde şüpheli(suçun faili) hakkında ceza davası açılmasına yetecek bulguların olmadığına kanaat getirilmektedir. Cumhuriyet Savcısının kovuşturmaya yer olmadığı kararı ile ceza davası açılmaksızın ilgili şikayet veya suç duyurusuna son verilmektedir. Verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararlarına karşı şikayetçinin, mağdurun yahut suç duyurusunda bulunan 3. kişinin itiraz hakkı mahfuzdur.

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere ceza davaları hukuk davalarının aksine kişilerin bireysel iradesiyle açılamamaktadır. Bu nedenle ister mağdur konumunda bulunan şikayetçi, isterse fail konumunda bulunan şüpheli yargılamanın temeli olarak soruşturma aşamasını almalı ve soruşturma aşamasından Yargıtay aşamasına kadar sürecin dikkatli olarak takibini yürütmelidir. Zira ceza yargılaması neticesinde ortaya çıkan sonuç hukuk mahkemesi kararlarından kimi zaman daha ağır niteliktedir. Bu sebeplerle uzman Ceza Avukatı ile çalışmayı tercih etmelisiniz.

Ceza Avukatı kimdir?

Ceza yargılaması soruşturma aşamasından Yargıtay aşamasına kadar sürecin dikkatli olarak takibini gerektirmektedir. Zira ceza yargılaması neticesinde ortaya çıkan sonuç hukuk mahkemesi kararlarından kimi zaman daha ağır niteliktedir. Sonuçları itibari ile ciddi olan ceza yargılamaları sürecinde, konusunda uzman bir ceza avukatı ile birlikte yol almakta fayda vardır. Kendini Ceza hukuku alanında yetiştirmeyi amaç edinmiş, Ceza Hukuku konusunda uzun yıllar çalışmış, farklı ceza davaları ve olaylar ile karşılaşmış bir Ceza Avukatı muhakkaktır ki bir çok meslektaşına göre Ceza Hukukuna daha hakim olacaktır.

Ceza Hukuku Makaleleri

Ceza Davaları hakkında yazdığımız makalelerimize aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Değerli Konut Vergisi

Değerli Konut Vergisi

Tümünü Listele
Güvenlik Soruşturması Kalkıyor Mu?

Güvenlik Soruşturması Kalkıyor Mu?

Tümünü Listele
Davadan Feragat Etmek Mümkün müdür?

Davadan Feragat Etmek Mümkün müdür?

Tümünü Listele
Güvenlik Soruşturması ve Memuriyet

Güvenlik Soruşturması ve Memuriyet

Tümünü Listele
Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu

Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu

Tümünü Listele
Kaybolan Çiçekler Tv Programı

Kaybolan Çiçekler Tv Programı

Tümünü Listele
İyi Hal İle Ceza İndirimi Nedir?

İyi Hal İle Ceza İndirimi Nedir?

Tümünü Listele
Eşe Karşı Yaralama Suçları

Eşe Karşı Yaralama Suçları

Tümünü Listele